2013/12/17

Döntéshozatal és a dilemmák



„Dilemma, noun.
1. a situation requiring a choice between equally undesirable alternatives.
2. any difficult or perplexing situation or problem.
3. Logic. a form of syllogism in which the major premise is formed of two or more hypothetical propositions and the minor premise is a disjunctive proposition, as „If A, then B; if C then D. Either A or C. Therefore, either B or D.”
    - Definition of „dilemma”, dictionary.com

„A törvények azok, amik meghatározzák az intézkedéseket.
Az intézkedések azok, amik meghatározzák az eredményeket.
A törvényeket ha bevezetik azok nehézségeket is okoznak majd.
Ha a nehézségek ellenére ezek megvalósítják az intézkedéseket,
az uralkodónak ez esetben mégis be kell vezetnie őket.
Az intézkedéseket ha végrehajtják azok veszteséget is okoznak majd.
Ha az eredmények nagyobbak a veszteségeknél,
az uralkodónak ez esetben mégis meg kell cselekedniük azokat.
Nehézség nélküli törvény, veszteség nélküli eredmény – az Ég alattiban ilyen nem létezik.”
    - Han Fei Zi, Nyolc Doktrína, XLVII.5


Az embert legtöbbször a dilemmákkal való szembesülés veszi rá arra, hogy alaposan elgondolkozzon. Mikor nehéz döntés elé kerülünk, akkor szoktunk elkezdeni mérlegelni, reflektálni és rákérdezni a mögöttes dolgokra. Legalább a modernitás óta a döntéshozatal áll a politikával kapcsolatos elképzeléseink középpontjában (lehetne más, lehetne például az erényesség, mint a középkorban volt), sőt, immár az egyén boldogulásában is kulcsfontosságúnak tartjuk azt, hogy hogyan hozza meg döntéseit. Ezért kezdem hát a blogomat egy ezzel kapcsolatos gondolatmenettel.


Beköszöntő

 "Az Ég kerek, a Föld szögletes, az ember épp középen áll"
- Ókori kínai maxima

 "Mindennek a mértéke az ember, a létezőké abban, hogy léteznek, a nemlétezőké abban, hogy nem léteznek".
- Prótagorasz

 
Rég óta tervezem egy blog indítását, eredetileg az ötlet akkor merült fel, amikor facebookon gyakran remek filozófálgatós, politizálós threadeket szültünk. Felmerült, hogy jobb lenne ezt egy jobban visszaolvasható formátumban, mint például a blog, végezni.
Az ötlet aztán idő hiányában elakadt, de azóta többen folyamatosan bíztattak, hogy fogjak bele, ráadásul az évek során jópár potenciális blogposztot (avagy esszét) írtam a fióknak. Két fő célom van a blogommal: az egyik, hogy megosszam gondolataimat másokkal. A másik pedig, hogy megvitatásra bocsássam őket és ezáltal tovább tudjam fejleszteni. Azt figyeltem meg ugyanis, hogy a különféle viták nagyon sokat szoktak nekem adni: az közismert, hogy elég heves vitatkozó vagyok, de akik közelebbről ismernek azt is tudják, hogy a vitapartnereim azon nézeteit, amiket jónak találok, be szoktam építeni saját világképembe.
Ebből az is következik, hogy a posztok helyenként provokatívak, vitanindítóak lesznek. Ha valaki tehát nem ért egyet valamivel, amit írok, akkor szedje össze az érveit, és ossza meg velem - ezért tényleg hálás leszek. Viszont mivel én érvelni fogok, ezért ha valaki vitatkozni akar, attól én is érveket várok el!

Különféle témakörökről tervezek írni, politika, filozófia, történelem, és hasonlók. Amióta a fidesz regnál, azóta persze az én figyelmem is nagyobb erővel fordult politikafilozófiai kérdések felé. Egyébként egy eléggé minden-mindennel-összefügg világképem  van, ez a blog projekt azt a célt is szolgálja, hogy megpróbáljam rendezetten átadni. Ennek ellenére biztos lesznek majd olyan megjegyzéseim, amiket csak később tudok alaposan kifejteni.