2017/12/04

A kereszténységről 3 - A kereszténység eredendő bűne

De Móriczka, miért bizonyítja ez a történet azt, hogy Lenin elvtárs szerette a gyereket? Hát mert akár közéjük is lövethetett volna!

Paradicsomból kiűzetés

Az egyik leggázabb rész a Bibliában az a paradicsomból való kiűzetés. Mert tény, hogy az Exodus egésze borzasztó, de legalább egysíkúan borzasztó: népírtás, népírtás, egy kis népírtás és még egy kis népírtás, közben pihenésként népírtás és harminckétezer kiskorú lány szexrabszolgává tevése. De előtte egy kis népírtás. Ezzel szemben a Paradicsomból kiűzetés története viszont annyi szinten gáz, hogy az ember beleszédül.


Kezdjük a fő fordulattal:

„Íme az ember olyanná lett, mint mi, ismeri a jót és a gonoszt. EZÉRT ne hagyjuk, kinyújtsa kezét és vegyen az Élet Fájából is, és abból éve halhatatlanná váljon. EZÉRT az Úr Isten kiűzé őt az Édenkertből…”
A Biblia szövege a napnál is világosabb, teljesen egyértelműen, félreérthetetlenül és félreértelmezhetetlenül fogalmaz. AZÉRT űzik ki az embert a Paradicsomból és állítanak lángoló pallossal felfegyverzet angyalokat oda, nehogy halhatatlanná váljon. Szó sincs itt semmiféle büntetésről és igazságszolgáltatásról. Féltékenységről van itt szó. Mint ahogy a tilalom egyetlen és kizárólagos magyarázata is az Úr Isten féltékenysége.

2017/11/18

A kereszténységről 2 - Vérfürdő és vakhűség az ókori Palesztínában


Az előző posztban mutattam egy példát (amikor Jahve az egyiptomi csecsemőket kiírtja) arra, hogy a kereszténység, mint etikai tan, borzalmas. Ezután kifejtettem, hogy a viszonyunk a kereszténységgel hasonló a császár új ruhájához: mindenki látja, hogy a császár meztelen, de mégis mindenki úgy tesz, mintha látná a ruháját, mert mindenki benyalta a csalóknak azt a dumáját, hogy csak a méltatlanok és az ostobák nem látják a ruhát.
Beszéljünk még kicsit a császár „szőrös tökéről”, amit mindannyian látunk, de sokan azt hazudják, hogy egy szép ruhát látnak helyette. Beszéljünk még a keresztény tanok nyilvánvalóan borzalmas elemeiről.

A Kánaán kiírtása
 Az exodus történet elejéről, a tíz csapásról már beszéltünk. De a történet vége is hasonlóképp borzalmas: kánaán népeinek kiírtása. Jahve parancsba adja a zsidóknak, hogy kánaánban minden legyőzött népet az utolsó csecsemőig írtsanak ki. Ezek olyan népek, akik semmit sem ártottak egyébként a zsidóknak, azután költöztek be ide, hogy a zsidók maguktól elmentek Józseffel Egyiptomba.
Egy nagykönyv szerinti náci élettér projektről van itt szó. A zsidók meg akarják szerezni a vidéket, csakmert, úgyhogy a lakóit kiírtják. Erre Jahve bíztatja őket és az egészet a biblia mint dícséretes és pozitív történet állítja be. Sőt a Biblia szerint az egész ötletet Jahve dobta be, nem is a zsidók kérték!
Mindenesetre az nyilvánvaló, hogy az Exodus annak a megideologizálása, hogy miért a zsidó törzsek jogos jussa az egész kánaán. Meg persze a jahve papság hatalmának megideologizálása. Ami nem érthető, az az, hogy ma miért nem kezeljük ezt a könyvet úgy, ahogy bármilyen más népirtást dicsőítő és náci ideológiát terjesztő könyvet?


2017/11/05

A kereszténységről 1 - A legszörnyűbb csapás


Arra gondoltam, hogy nekifogok és megpróbálom struktúráltan elmondani “kulturált és visszafogott véleményemet” a kereszténységről. Mint ateista és mint vallástörténettel aktívan foglalkozó kutató (bár a szakterületem a távol-kelet) azért nem fogok zsákbamacskát árulni: erősen kritikus véleményen van róla.

Disclaimer: én alapvetően a kereszténységről fogok beszélni, ugyanis keresztény kultúrkörben nőttem fel, erről a kultúrkörről van a legtöbb eszmetörténeti ismeretem is. Amit mondani fogok, annak egy része ugyanúgy igaz a többi ábráhámita vallásra, másik része nem. Néha ki is fogok térni a párhuzamokra és a eltérésekre, de sokszor nem. 

Szóval kezdjük azzal, hogy beszélünk az elefántról aki a szobában van. A következő a helyzet: a kereszténység, mint etikai tartalmú eszmerendszer : borzasztó! Tényleg borzasztó. És ezt mindenki tudja róla. Tudja róla a pápa, tudja róla a sarki lelkész, tudja róla a kereszténydemokrata képviselő, tudja róla a teológia kar dékánja, tudja róla Mari néni aki minden vasárnap templomba jár. Mindenki tudja róla, hogy borzasztó.

Mi a mai értékrendünk szerint a legszörnyűbb bűn, amit el lehet követni? A népírtás.
Mi a mai értékrend szerint az, ami bármilyen bűnnek a legszörnyűbb módozata? Ha magatehetetlen csecsemők az áldozatai.
Ehhez képest Jahve tizedik csapása az egyiptomi elsőszülött csecsemők kiírtása volt (etnikai alapon)! A kereszténység pedig azt tanítja, hogy ez igaz, és hogy ez a Jahve a legfőbb jó, a tökéletes jóság, minden jó forrása.

Ez, mint etikai eszmerendszer borzasztó.

2017/10/01

Star Trek Discovery

I watched the pilot of Star Trek Discovery and I was almost literaly howling with rage.



I decided to wait a few days before I write a rant about it, to calm down, think it over, think about the good points of the movie... but even after two days of contemplation, I am even more convinced that this pilot raped Star Trek harder than the J.J. Abrams movies.

We have a Star Trek main protagonist who, based upon her paranoid, prejudiced and racists way of thinking, that the only good solution to their situation is to "preemptively" destroy a ship that haven't done anything yet besides hiding away and which belongs to a powerful nation with whom Federation relations are already cold-war style.
And then our "protagonist", when her advice is rejected by her captain, a captain that is shown to be a very positive figure and with whom they have a deep bond, she lures her away, knocks her out in order to take over the ship, lie to the rest of the crew in order to carry out her "preemptive strike"idea.

And although her plan is foiled, we, the audience, are shown that this preemptive strike would have been indeed the only good solution to the situation.

WHAT DE FUCK????



2017/08/11

Damore ügy - a kritika elfojtása

Nem élünk jó időket. A google kirúgta James Damore-t, amiért kifejtette véleményét néhány gender témában. Mindezt amúgy eléggé visszafogottan tette, de érintette a biológiai faktorok kérdését is. (Damore dokumentuma itt olvasható, egy elég jó rövid értékelés a helyzetről pedig itt.) A kérdés nem az, hogy igazak-e az elméletei.

A kérdés az, hogy kirúgták, mert elmondta a véleményét. Egyébként ironikus mód ez is volt az egyik pont, amit felvetett: hogy egy konzervatív nem vállalhatja fel a véleményét Szilikon Völgyben mert fél a retorziótól. Úgyhogy elkerülendő minden félreértést kirúgták. Ha esetleg lenné még botor konzervatív, aki nem érti, hogy valóban nem mondhatja el a véleményét :)

Két éve pedig egy Nobel díjas elsütött egy poént, arról, hogy a koedukált laborokban a románcok nehezítik az életet és ezért búcsút mondhatott a karrierjének. És jópár további esetet lehet találni a témában.

Na most állítólag fontos diskurzus zajlik nyugaton az inkluzivitásról, gender témáról és effélékről. De úgy, hogy ha az egyik fél meg mer mukkanni, akkor repül az akadémiai vagy tech világból. Ez azért nem túl vidám helyzet.

Legutóljára ilyen amerikában a mccarthyizmus idején volt. Az a korszak pedig a XX. századi amerika legsötétebb korszakaként él a történelmi emlékezetben, egy szégyenfoltként. Ez se lesz máshogy.
Most persze szinte mindenki egyetért a google döntésével. Alig lehet találni olyan mainstream publicisztát, aki ellenezné a kirúgást. (Persze lehet, hogy nem google keresővel kellene keresgélnem? :D). De az biztos, hogy ötven év múlva ez a mostani korszak egy újabb sötét szégyenfolt lesz a nyugati civilizáció történelmében.

Nem számít az, hogy egyerétünk-e James Damore-ral vagy sem. Ne vicceljünk már, ha most elővennénk az 50-es évek kommunista eszméit a jó részével nem értenénk egyet! Ez semmit nem változtat McCarthy bűnén. Bármelyikünk szívesebben élne a 60-as évek Amerikájában, mint a 60-as évek Szovjetúniójában. McCarthy mégse úgy vonult be a történelembe, mint az a hős, aki megvédte Amerika jövőjét a vörös veszedelemtől. A google és a PC mozgalom sem úgy fog bevonulni, mint aki megvédte volna a polgárjogi mozgalmat a reakciós neonáci veszedelemtől.

McCarthy a történelem antagonistái, gonosztevői közé került be. Aránytalan retorzói aláásták az általa képviselt elvek tisztaságát, egyértelművé tették, hogy a "szabad világ" épp ugyanúgy elnyomja az ellenzékét, mint a sztálinista, meggyőzte a világot arról, hogy a liberalizmus és amerika álszent, és negyven éven át az értelmiség a harmadik utas országokra és gondolkodókra nézett fel.

És most is ugyanez történik. Az elvakult híveken kívül senki számára nem lesz hiteles a "toleráns" értékrend, ami aránytalan retorziókkal való megfélemlítéssel hallgattatja el a kritikát.

Ismétlem, ehhez nem kell egyetérteni Damore álláspontjával. Mint ahogy nem kell egyetérteni az 50-es évek kommunistáival sem. Vagy ahogy József Attilával se kell egyetérteni ahhoz (főleg nem a "tiszta szívvel betörök, ha kell embert is ölök" sorral), hogy Horger Antalt a történelem negatív szereplőjének tartsuk.
De mehetünk akár visszább is az időben, Metternich és a császári titkosszolgálat korába. A 19. századi forradalmárok nagy részétől ma már sikítófrászt kapnánk. Anarchisták, kommunisták, nacionalisták, jakobinusok... de ettől még Metternich és titkosügynökei nem a társadalmat védő hősökként vonultak be emlékezetünkbe, hanem az oppresszív, fenyegető, baljós idők gonosztevőiként.

Az oppresszorok általában elég jól meg tudják győzni a kortársaik jelentős részét arról, hogy a fenyegetés, amit elhárítanak az mennyire komoly és mennyire indokolt az oppresszió. Utólag viszont legtöbbször arra a konklúzióra jutunk, hogy lompos lófaszt, azt volt komoly és azt volt indokolt.

Egyébként is mit kell gondolnunk arról az ideológiáról, amely mindent megtesz hogy kritikai hang el se hangozhassék? Szerintem azt, hogy ők maguk is ennyire érzik, hogy mennyire nem bírná ki az ideológiájuk a kritikai vitát, azért akarják ennyire elkerülni.

2017/04/03

Könyv-review: The Case for Mars


A héten elolvastam Robert Zubrin könyvét arról, hogy szerinte hogyan is kellene a Marsra küldeni embert. Ő anno a 90-es évek elején a NASAnak dolgozta ki ezt a tervet, majd mikor nem ment át, megírta róla ezt a könyvet (1996-ban), amit 2011-ben felújított. Eléggé vegyes benyomásaim vannak a könyvről, kezdjük a pozitívumaival:

Hatékonyan menni a Marsra
Zubrinék koncepciójának a lényege az, hogy hogyan lehet (űrprogramok mércéjével) olcsón a Masra menni.